Μνήμη, Χώρος, Υλικότητα (Σεμινάρια της Τετάρτης)

Το εργαστήριο Ιστορίας του Τμήματος Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας διοργανώνει κύκλο σεμιναρίων το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2015-2016 με θέμα

Μνήμη – Χώρος – Υλικότητα

Τα σεμινάρια πραγματοποιούνται στο κτήριο της ΑΤΕ (απέναντι από τον ΟΤΕ), στον 1ο όροφο. Ώρα έναρξης: 20.30.

• 23 Μαρτίου | Χάρης Εξερτζόγλου (Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας Πανεπιστημίου Αιγαίου):
    «Μνήμη, χώρος και προσφυγική ταυτότητα στην Ελλάδα του Μεσοπολέμου».

• 30 Μαρτίου | Γιάννης Κολοβός (Τμήμα Ι.Α.Κ.Α. Πανεπιστημίου Θεσσαλίας):
    «Η πανκ σκηνή της Αθήνας ως αστική περιπλάνηση και παραγωγή τεχνουργημάτων πέρα από την οικονομία»

• 6 Απριλίου | Ελένη Μαμουλάκη, (μεταδιδακτορική ερευνήτρια, University of Durham)
    “Εξιστόρηση και Υλικότητα: Η κοινωνική κατασκευή της μνήμης της εξορίας”

• 13 Απριλίου | Ελεάνα Γιαλούρη (Τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας Πάντειου Πανεπιστημίου):
    «Αρχαία κληρονομιά: μεταξύ Ανθρωπολογίας, Αρχαιολογίας και Τέχνης»

• 20 Απριλίου | Νάσια Χουρμουζιάδη (Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου):
    «Η πόλη ως μουσείο»

• 11 Μαΐου | Άρης Αναγνωστόπουλος (Ιρλανδικό Ινστιτούτο Ελληνικών Σπουδών, Αθήνα):
    «Στοιχεία μιας μεταφορικής αρχαιολογίας: για την “αρχαιολογική στροφή” στις ανθρωπιστικές επιστήμες»

• 18 Μαΐου | Δέσποινα Καταπότη (Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου):
    «Ψηφιακή μνήμη»